- JAK PRZEKONAĆ DZIECKO DO JEDZENIA WARZYW?
- BEZPIECZNY INTERNET
- Mamy znak jakości Q.
- Piramida zdrowego żywienia dzieci i młodzieży
- ZDROWE ODŻYWIANIE DZIECI
- Rozwój mowy dziecka
- Przygotowanie dziecka do podjęcia nauki czytania i pisania
- Wspieranie dzieci z niekorzystną dominacją strony
- Gimnastyka na wesoło z wykorzystaniem nietypowych przyborów
- Praca z dzieckiem trudnym wychowawczo
- Adaptacja dziecka w przedszkolu
- 7 rad Jak szybko rozstać się z dzieckiem w przedszkolu
- Adaptacja dziecka w przedszkolu
- W jaki sposób kształtować zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci.
- Zagrożenia wychowawcze ze strony wizualnej konsumpcji a postawa rodziców
Adaptacja dziecka w przedszkolu
Moment przekroczenia przez dziecko 3 – letnie progu przedszkola jest nadzwyczaj trudnym przeżyciem, dlatego konieczne jest wspieranie go przez rodzinę i nauczycieli. Z tego względu szczególną uwagę należy poświęcić procesowi przystosowania się dzieci do instytucji wychowania zbiorowego jaką jest przedszkole.
Proces adaptacji dziecka w przedszkolu powinien przynieść korzyści zarówno dziecku, rodzicom jak i przedszkolu. Jest to moment rozpoczęcia współpracy pedagogicznej przejawiającej zainteresowanie rodziców tym , co się będzie działo z ich dzieckiem w przedszkolu. Kontakty rodziny z przedszkolem mają na celu ujednolicenie oddziaływań wychowawczych, a także niesienie pomocy rodzicom w kierunku rozwoju dziecka. Kiedy rodzice po raz pierwszy przyprowadzają swoje dziecko do przedszkola , oczekują:
- Zapewnienia dziecku jak najlepszej opieki, by czuło się bezpiecznie , a rodzice spokojni o swoje pociechy.
- Zaspokojenia indywidualnych potrzeb w miarę możliwości przedszkola.
- Życzliwości, uśmiechu i empatii od opiekunów.
- Poznania warunków , w jakich będzie przebywało ich dziecko.
- Poznania programu i metod pracy.
- Poznania nauczycieli i innych pracowników, z którymi będzie przebywało dziecko.
Prawie dla każdego dziecka pierwsze dni pobytu w przedszkolu są okresem bardzo trudnym. Rozłąka z rodzicami powoduje duże zagrożenie poczucia bezpieczeństwa u dziecka. Jest to niewątpliwie sytuacja budząca silne emocje. Dziecko czuje się wyrwane z bezpiecznego znanego mu środowiska rodzinnego i nie rozumie tego co się wokół niego dzieje. Musi się przystosować do warunków nowego otoczenia, kontaktów z nieznajomymi, przebywania w licznej grupie, zmian dotyczących sposobów załatwiania potrzeb emocjonalnych i biologicznych itp. Udane włączenie dziecka do grupy przedszkolnej ma ogromne znaczenie dla jego dalszego rozwoju.
A oto kilka wskazówek jak ułatwić dziecku start w przedszkolu:
- W pierwszych dniach pobytu dziecka w przedszkolu w miarę możliwości odbieramy je wcześniej .
- Nie składamy dziecku obietnic, których nie możemy wypełnić np: przyjdę po obiedzie , a jesteśmy po spaniu lub podwieczorku. Dziecko nie będzie nam ufało następnego dnia.
- Stosujemy zasadę krótkiego pożegnania – wydłużanie tego momentu powoduje napięcie emocjonalne, które kończy się rozpaczą dziecka.
- Nie zabieramy dziecka do domu kiedy płacze przy rozstaniu, jeżeli zrobimy to choć raz, będzie wiedziało że łzami może wymusić wszystko.
- Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze, staramy się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata, rozstania z tatą są mniej bolesne.
- Nie mówimy dziecku, że będę na ciebie czekała za drzwiami – dzieci proszą o sprawdzenie czy jest mama, babcia czy tata.
- Pozwalamy dziecku zabrać ulubioną zabawkę, aby przypominała mu dom.
- Ujednolicamy działania wychowawcze dom – przedszkole, wdrażamy dziecko do przestrzegania umów i zasad.
- Nie wyręczmy dziecka – przyzwyczajamy do samoobsługi, pozwalamy dziecku samemu załatwić potrzeby fizjologiczne, myć ręce, ubierać się.
- Przygotowujemy dziecku wygodny strój do samodzielnego ubierania się.
- Cieszymy się i okazujemy zadowolenie z każdego przejawu samodzielności.
- Jesteśmy systematyczni i konsekwentni.
- Dostarczamy dziecku doświadczeń przebywania z innymi dorosłymi, bycia bez mamy.
- Umożliwiamy kontakt z innymi dziećmi.
- Nie wymuszamy na dziecku , aby zaraz po przyjściu do domu opowiadało co wydarzyło się w przedszkolu, to powoduje niepotrzebny stres.
Większość dzieci przystosowuje się dość szybko, u innych okres adaptacji trwa bardzo długo. Najczęściej takie problemy mają dzieci, które miały przykre doświadczenia w relacjach z dorosłymi, są lękliwe, nieśmiałe ,miały mały kontakt z rówieśnikami lub też ich rodzice lub dziadkowie są nadopiekuńczy.
Zróbmy więc wszystko, aby nasze dzieci łączyły z przedszkolem tylko przyjemne przeżycia, były pozytywnie nastawione, ufały nam i nie reagowały z lękiem.
Opracowała ; B. Mikuła