- JAK PRZEKONAĆ DZIECKO DO JEDZENIA WARZYW?
- BEZPIECZNY INTERNET
- Mamy znak jakości Q.
- Piramida zdrowego żywienia dzieci i młodzieży
- ZDROWE ODŻYWIANIE DZIECI
- Rozwój mowy dziecka
- Przygotowanie dziecka do podjęcia nauki czytania i pisania
- Wspieranie dzieci z niekorzystną dominacją strony
- Gimnastyka na wesoło z wykorzystaniem nietypowych przyborów
- Praca z dzieckiem trudnym wychowawczo
- Adaptacja dziecka w przedszkolu
- 7 rad Jak szybko rozstać się z dzieckiem w przedszkolu
- Adaptacja dziecka w przedszkolu
- W jaki sposób kształtować zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci.
- Zagrożenia wychowawcze ze strony wizualnej konsumpcji a postawa rodziców
JAK PRZEKONAĆ DZIECKO DO JEDZENIA WARZYW?
Ważnym składnikiem diety każdego człowieka, zarówno dorosłego, jak i dziecka są warzywa i owoce. Zawierają one składniki odżywcze i substancje bioaktywne o działaniu leczniczym, są źródłem witamin, składników mineralnych oraz błonnika. Dlatego też ich jedzenie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom, a czasem także ich leczenia. Pomagają pozbyć się z organizmu tzw. wolnych rodników, czyli niekorzystnych związków pochodzących z przemian metabolicznych. Poza tym wszechobecny błonnik przyśpiesza przemianę materii, reguluje trawienie i daje uczucie sytości.
W dzisiejszych czasach większość osób dobrze orientuje się, że warzywa i owoce to zdrowie na talerzu i należy spożywać je codziennie. Warto też od najmłodszych lat przyzwyczajać dziecko do zdrowych posiłków.
Właśnie temu celowi „przyświeca” praca naszych Pań w przedszkolu, albowiem Pani intendentka, wykorzystuje szeroki wachlarz warzyw i owoców przy komponowaniu jadłospisu przedszkolnego. Natomiast Panie kucharki przygotowują dzieciom pyszne śniadanka, obiadki i podwieczorki, które po zachęcie nauczycieli znikają z talerzy. Dużą dawkę witaminową stanowią koktajle, kompoty i musy owocowe, czy zupy z miksowanymi warzywami. Dlatego też należy ujednolicić oddziaływania żywieniowe przedszkola i domu rodzinnego dziecka i bardziej zachęcić go do jedzenia owoców i warzyw. A zatem, jak to zrobić, aby zachęcić dziecko, a nie zniechęcić?
Drodzy Rodzice musimy uzbroić się w cierpliwość i wytrwale przestrzegać kilku sprawdzonych zasad:
1. Nowe warzywa dołączajmy do diety dziecka stopniowo, nie więcej niż jedno nowe warzywo podczas jednego posiłku. Jeżeli wprowadzimy ich więcej, dziecko może stracić poczucie bezpieczeństwa i odmówić jedzenia.
2. Pozwólmy, aby dziecko samo nakładało sobie posiłek na talerz lub też zapytajmy, ile mamy mu nałożyć. Możliwość wyboru sprawi, że z czasem dziecko samo zacznie chętniej sięgać po nowe smaki.
3. Pamiętajmy, że większość dzieci, aby przekonać się do nowego smaku, musi spróbować dane warzywo co najmniej trzy razy. Dlatego nie martwmy się po pierwszej, nieudanej próbie. Co jakiś czas wprowadzajmy nowe dania, aż w końcu dziecko zdecyduje się na ich spróbowanie. Namawianie i zmuszanie dziecka do jedzenia warzyw nie przynosi efektów, a jedynie zniechęca do kolejnych prób.
4. Posiłki powinny być urozmaicone, ładnie podane i kolorowe. Zwiększy to zainteresowanie dziecka jedzeniem i pobudzi jego apetyt.5. Zadbajmy o to, aby podczas posiłku panowała miła i spokojna atmosfera, a jedzenie warzyw będzie się dziecku dobrze kojarzyło.
6. Dziecko bardzo chce być traktowane jak dorosły – pozwólmy mu więc, aby sam wybrał warzywa, które chciałby zjeść. Świetnym pomysłem na zachęcenie dziecka do jedzenia warzyw jest wspólna wyprawa do sklepu po warzywa, a następnie w domu wspólne z dzieckiem przyrządzanie z nich posiłku dla całej rodziny.
7. Pamiętajmy, że dzieci najlepiej uczą się przez obserwację. Jeżeli chcemy, aby nasze dziecko jadło warzywa, sami powinniśmy je jeść i dawać dobry przykład, odżywiając się zdrowo. Gdy jemy ten sam posiłek, dziecko czuje się bezpiecznie i ma większą odwagę do próbowania nowych smaków.
Zatem pamiętaj, „drogi Rodzicu”, że to w dużej mierze od Ciebie zależy, czy ukształtujesz w dziecku prawidłowe i zdrowe nawyki żywieniowe.Opracowała: Bożena Dusza