• Dzień Edukacji Narodowej w Przedszkolu Samorządowym Nr2

• W dniu 14 października 2022r w Przedszkolu Samorządowym Nr2 miała miejsce uroczysta Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość uświetnili swoją obecnością Burmistrz Gminy Włoszczowa Grzegorz Dziubek, Pani Dyrektor Samorządowego  Centrum Oświaty Jolanta Żelichowska  i przedstawicielka Rady Rodziców  Izabela Szczukocka.

Pani Dyrektor Patrycja Dudek powitała ciepło przybyłych gości wyrażając zadowolenie z możliwości wspólnego celebrowania dnia 14 października. Podkreśliła, iż dzień ten, to nie tylko święto nauczycieli, ale wszystkich pracowników oświaty. W takim dniu warto przypomnieć, że nauczyciel to ktoś, kto widzi w dziecku wyjątkową osobę i rozwija jego indywidualne talenty.

Podziękowała wszystkim pracownikom przedszkola za zaangażowanie i kreatywne działanie dzięki któremu nasze przedszkole jest wyjątkowe.

Słowa wdzięczności skierowała pod adresem Organu Prowadzącego i Rady Rodziców za codzienną pomoc i wsparcie w funkcjonowaniu placówki. Na koniec życzyła wszelkiej pomyślności, uśmiechu, radości w tej trudnej, ale owocnej pracy, której efekty możemy oglądać podczas Akademii przygotowanej przez dzieci z grupy II Gwiazdeczki pod kierunkiem nauczycielek M. Grudniewskiej i J. Koby.

O trudnej pracy nauczycieli, o pracy tych, bez których przedszkole nie mogłoby funkcjonować, opowiadały 5 i 6-latki słowami wierszy i piosenek. Odświętnie ubrani i ogromnie przejęci recytowali wierszyki, śpiewali piosenki podkreślając z dziecięcą wiarą, że „Nauczyciel dobrze wie, ile w głowie zmieści się, nauczyciel dobrze wie, że nauka to jest super sprawa…”

Wzruszonych gości rozbawili swoim tańcem do piosenki „Tańcz, tańcz kiedy inni tańczą” i porwali do wspólnej zabawy. Były tańce , były słodycze, była radość.

Pan Burmistrz wyraził swoje uznanie dla talentu i umiejętności przedszkolaków  nagradzając wszystkie dzieci ogromnym koszem słodkości.

Podkreślił, iż przedszkolaki znajdują się na pierwszym – najważniejszym etapie rozwoju, który będzie miał duży wpływ na ich życie w przyszłości. Wszystkim pracownikom przedszkola złożył najserdeczniejsze życzenia.

M. Grudniewska

• Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” J. Korczak

Dzień Przedszkolaka to święto, które zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i przyczynia się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. W tym dniu wspólnie z dziećmi w szczególny sposób świętujemy to, że są przedszkolakami oraz przypominamy im o roli przedszkola w ich rozwoju i zdobywaniu konkretnych umiejętności.

Dzień Przedszkolaka dostarczył naszym wychowankom wielu pozytywnych wrażeń, zintegrował przy wspólnej zabawie dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych. Specjalnie na tę uroczystość przygotowano dla dzieci wiele atrakcji m.in. wspólne tańce przy muzyce, bańki mydlane, które dzieci mogły samodzielnie tworzyć, zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej czy gumy sensorycznej również sprawiły przedszkolakom wiele radości. Dzieci mogły sprawdzić swoje umiejętności
            w rzutach woreczkiem do celu, a także pokonując tor przeszkód. Ponadto każdy przedszkolak mógł na kostce brukowej znajdującej się wokół przedszkola narysować obrazek za pomocą kolorowej kredy. Uwiecznieniem uroczystości było zrobienia pamiątkowych zdjęć przy foto budce wykorzystując rozmaite gadżety.

Wszyscy bawili się znakomicie, a zadowolenie nie znikało z twarzy przedszkolaków. Z pewnością ten radosny dzień na długo pozostanie w pamięci każdego dziecka.

• Europejski Tydzień Sportu w Przedszkolu Samorządowym Nr2

• W dniach od 23.09. - 30.09.2022 roku grupa Motylki dzieci 5-letnich brała udział w projekcie " EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU”.

Europejski Tydzień Sportu ma na celu promocję sportu i aktywności fizycznej oraz pogłębianie wiedzy na temat ich licznych korzyści. Inicjatywa ta powstała z myślą o wszystkich obywatelach, bez względu na wiek, pochodzenie lub poziom sprawności. Sport i aktywność fizyczna mają znaczny wpływ na dobre samopoczucie obywateli. Niestety poziom aktywności fizycznej w niektórych krajach Europy nie tylko nie rośnie, lecz nawet spada. Odpowiedzią na ten problem jest Europejski Tydzień Sportu. Brak aktywności fizycznej nie tylko negatywnie wpływa na społeczeństwo i zdrowie ludzkie, jest również kosztowny dla gospodarki. Ponadto sport może się przyczynić do wzmocnienia tolerancji i postaw obywatelskich w całej Europie. Promowanie roli sportu jako narzędzia włączenia społecznego pomoże stawić czoła wyzwaniom, przed jakimi stoi europejskie społeczeństwo.

W ramach Europejskiego Tygodnia Sportu odbyły się liczne zajęcia sportowe m.in:

- „Gimnastyka dla smyka” zajęcia ruchowe w sali przedszkolnej,

- "Tor przeszkód dla Przedszkolaka",

- „Wycieczka na OSiR” tereny sportowe Ośrodka Sportu i Rekreacji we Włoszczowie,

- zapoznanie z zasadami gry w baseball i piłkę nożną,

Europejski Tydzień Sportu to doskonała okazja do propagowania zdrowego, sportowego stylu życia zwłaszcza wśród najmłodszych. Kampania ta ma zachęcić do aktywnego trybu życia nie tylko w tygodniu, ale przez cały rok, a najlepiej przez całe życie.

Ruch to życie, ruch to zdrowie każdy przedszkolak ci to powie.

Opracowała:

Magdalena Fidera