Słowa jednej z piosenek ilustrujące nastrój miesiąca, w którym obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień opisują, iż „w listopadzie (…) cicho, szaro, mgliście”, niemniej jednak dla przedszkolaków i pracowników PS Nr2 we Włoszczowie nie miało to większego znaczenia, albowiem w sercu była radość i wszyscy tego dnia byli dla siebie mili, życzliwi i uśmiechnięci.
Pierwszym miastem w Polsce, które obchodziło to święto, był Wrocław. Natomiast idea świętowania Dnia Życzliwości narodziła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki, jako wezwanie do pokoju w odpowiedzi na wojnę między Izraelem a Egiptem. Skoro powstaniu tego święta przyświecała idea wezwania do pokoju, dlatego też i my ją podtrzymujemy i w obecnej sytuacji apelujemy o pokój między Rosją i Ukrainą.
21 listopada obchodziliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień aby podkreślić jak ważna jest dla każdego człowieka potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienia miłych słów i niesienia bezinteresownej pomocy innym. W tym dniu, dzieci z naszego przedszkola, akcentowały ważność tego święta nie tylko zachowaniem, ale również kolorem żółtym ubioru. Oprócz tego, dzieci z niektórych grup mogły „przenieść się” do Krainy Życzliwości za sprawą opowiadania pt. „Zaczarowany flet”, i oceniać zachowania postaci występujących w tym opowiadaniu, zastanowić się, jak należy postępować, i czy warto być życzliwym dla innych? Miały również okazję do wcielenia się w rolę dobrego kolegi podczas zabawy ruchowej czy wykazania się swoją kreatywnością w próbie odpowiedzi na pytanie: Gdzie mieszka życzliwość? Otóż proszę Państwa życzliwość mieszka w: Polsce, Włoszczowie, Wrocławiu, przedszkolu, grupie „Biedroneczek”, serduszku, głowie, mózgu, naszym całym ciele, Rodzicach, Paniach z przedszkola, rodzinie, kolegach i koleżankach.A czy Państwo znają jeszcze inne miejsca życzliwości? Pytanie pozostawiamy otwarte.
Poza tym, kilka dni wcześniej dzieci otrzymały kolorowe listki do zabrania do domu (każda grupa inny kolor), aby wspólnie z Rodzicami napisać na nich życzliwe słowa. Listki te dzieci przyniosły do przedszkola i zawiesiły na Drzewie Życzliwości, które znajdowało się w przedszkolnym holu. Niektóre życzliwe słowa z naszego drzewa to: dobrze że jesteś, empatia, szanuj innych, kocham dzieci, miłego dnia, miło Cię widzieć, pozdrawiam Cię, lubię Cię, pomagaj innym, proszę, dziękuję przepraszam, uśmiechnij się, lubię swoich kolegów, kocham Cię, pięknie wyglądasz, głowa do góry, uśmiech kosztuje mniej od elektryczności, a daje więcej światła, zrób coś dla siebie i innych, powodzenia. I my też ze swojej strony życzymy powodzenia w zapamiętaniu i stosowaniu tych słów nie tylko od święta, ale i nacodzień. Drzewo to, proszę Państwa jest wyrazem naszych wspólnych potrzeb, życzeń i pragnień i próbą odpowiedzi na pytanie: Jakie wartości są dla Nas cenne i dlaczego? Jest ono także podpowiedzią dla Nas samych i próbą zastanowienia się nad tym, co mogłabym, mógłbym zmienić w swoim postępowaniu, aby inni poczuli się ze mną lepiej.
Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy innym, wraca do nas z nawiązką, dlatego też wybraliśmy się na spacer, aby napotkanym po drodze przechodniom życzyć miłego dnia i nakleić na ich ubranie za ich zgodą znaczek „Bądźmy życzliwi” z logo przedszkola. Podczas tego spaceru spotykaliśmy się z licznymi dowodami sympatii ze strony przechodniów, a niektóre uwieczniliśmy wspólnym zdjęciem.
Resumując był to dzień wyjątkowy i niezapomnianych wrażeń, pełen uśmiechów, dobrych uczynków, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji. Było radośnie i życzliwie. Święto to było dobrą okazją do rozmów na temat tego, jak być życzliwym, jak okazywać życzliwość w różnych sytuacjach, miejscach m. in. w przedszkolu, w domu, w sklepie czy na ulicy. Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko Nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie.
Opracowała:
Bożena Dusza, Paulina Kaczmarek, Magdalena Fidera