Ważna informacja
Zebrania z rodzicami
Gr. I "Jagódki" - 07.09.2020r. o godz. 16.00
Gr. II "Stokrotki" - 14.09.2020r. o godz. 16.00
Gr. III "Gwiazdeczki" - 09.09.2020r. o godz. 15.30
Gr.IV "Słoneczka " - 08.09.2020r. o godz.16.30
Gr. V " Biedroneczki" - 11.09.2020 r. o godz.16.00
Gr. VI "Motylki" - 10.09.2020r. o godz. 16.00
Dokumenty dla rodziców obowiązujące od 1 września 2020r.
Procedury bezpieczeństwa
Procedura organizacji pracy szkół/placówek prowadzonych przez Gminę Włoszczowa od 1 września 2020r. i postępowania prewencyjnego pracowników oraz rodziców/opiekunów prawnych w czasie zagrożenia epidemicznego
I. Cel
Celem procedury jest określenie zasad organizacji pracy szkoły/przedszkola w związku z zagrożeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i określenie działań prewencyjnych mających na celu uniknięcie rozprzestrzeniania się wirusa
II. Zakres procedury
Procedurę należy stosować w szkołach/przedszkolach prowadzonych przez Gminę Włoszczowa.
III. Osoby odpowiedzialne za wdrożenie procedury
Dyrektorzy szkół/przedszkoli prowadzonych przez Gminę Włoszczowa.
IV. Postanowienia ogólne
- Procedurę należy stosować w każdej szkole/przedszkolu prowadzonej przez Gminę Włoszczowa.
- Do szkoły/przedszkola może przychodzić tylko:
- uczeń/pracownik zdrowy, bez objawów wskazujących na infekcję dróg oddechowych,
- uczeń/pracownik, którego domownicy nie przebywają na kwarantannie,
- uczeń/pracownik, którego domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji
w warunkach domowych.
- Uczeń może być przyprowadzany do szkoły/przedszkola i z niej odbierany przez opiekunów bez objawów chorobowych wskazujących na infekcję dróg oddechowych.
- Przez objawy o których mowa w pkt. 2a i pkt. 3 rozumie się:
·podwyższoną temperaturę ciała,
·ból głowy i mięśni,
·ból gardła,
·kaszel,
·duszności i problemy z oddychaniem,
·uczucie wyczerpania,
·brak apetytu.
- Należy ograniczyć na terenie szkoły/przedszkola przebywanie osób z zewnątrz, a jeśli ich obecność jest niezbędna zobowiązać do stosowania środków ochronnych (osłona nosa i ust, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Przebywanie osób z zewnątrz na terenie szkoły/przedszkola możliwe jest tylko
w wyznaczonych przez dyrektora miejscach. - Obowiązuje całkowity zakaz przebywania na terenie szkoły/przedszkola osób z zewnątrz
z objawami wskazującymi na infekcję dróg oddechowych, o których mowa w pkt. 4. - Dopuszczalne jest wchodzenie do przestrzeni wspólnej opiekunów odprowadzających dzieci
z zachowaniem zasady: 1 opiekun na ucznia/uczniów przy zachowaniu dystansu społecznego od kolejnego opiekuna i pracownika szkoły min. 1,5 m. - Wychowawcy klasy/grupy ustalają sposoby szybkiej komunikacji telefonicznej z opiekunami ucznia.
- W przypadku pracowników powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy podwyższonego ryzyka należy stosować – wmiarę możliwości – rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia, tj. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych. Pracownikom administracji z tej grupy ryzyka można polecić pracę zdalną. Należy śledzić zmiany prawne dotyczące tych możliwości w odniesieniu do nauczycieli.
V.Higiena i dezynfekcja
- Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły/przedszkola zobowiązani są do przestrzegania najwyższych standardów higienicznych tj. częstego mycia rąk, w szczególności po przyjściu
do szkoły/przedszkola, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety. - Na terenie szkoły/przedszkola obowiązują ogólne zasady higieny, tj. ochrona ust i nosa podczas kaszlu i kichania, unikanie dotykania oczu, ust i nosa. Rekomendowane jest noszenie maseczek w przestrzeniach ogólnodostępnych.
- Szkoła/przedszkole wyposażona jest w środki dezynfekujące niezbędne do odkażania pomocy dydaktycznych i elementów stałych oraz środki do dezynfekcji rąk.
- Szkoła/przedszkole wyposażona jest w bezdotykowy termometr. W przypadku posiadania innych termometrów niż bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu.
- Należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta środka dezynfekującego, zwłaszcza w zakresie czasu niezbędnego do wietrzenia zdezynfekowanych przedmiotów i pomieszczeń.
- Na terenie szkoły/przedszkola przeprowadzany jest monitoring codziennych prac porządkowych, w tym przede wszystkim utrzymania czystości w salach lekcyjnych, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur i włączników.
- Przed wejściem do budynku szkoły/przedszkola obowiązuje dezynfekcja rąk. Informacja o takim obowiązku wraz z instrukcją zamieszczona jest przy wejściu (Załącznik nr 1 do procedury – Instrukcja mycia rąk i instrukcja dezynfekowania rąk).
- Przed wejściem do budynku szkoły/przedszkola i szatni umieszczony jest środek do dezynfekcji rąk.
- Przy wejściu do szkoły/przedszkola należy umieścić numery telefonów do właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych (Załącznik nr 2 do procedury- wykaz numerów kontaktowych).
- W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk.
- W przypadku korzystania przez uczniów lub pracowników szkoły/przedszkola z rękawic jednorazowych, maseczek jednorazowych należy zapewnić pojemnik lub miejsce do ich wyrzucania zgodnie z wytycznymi GIS: https://www.gov.pl/web/gis/wytyczne-ws-postepowania-z-odpadami-w-czasie-wystepowania-zakazen-koronawirusem-sars-cov-2
- Z sali, w której przebywają uczniowie, usuwa się przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub zdezynfekować. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.
VI.Organizacja pracy szkoły/przedszkola
- Zapewnia się taką organizację pracy szkoły/przedszkola, która ograniczy gromadzenie się poszczególnych grup uczniów na terenie szkoły/przedszkola (np. różne godziny: rozpoczynania zajęć, przyjmowania grup do przedszkola, przerw lub zajęć na boisku) oraz uniemożliwi częstą zmianę pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.
- Dopuszcza się możliwość zmiany czasu prowadzenia zajęć edukacyjnych, jednak nie krócej niż 30 min. I nie dłużej niż 60 min., zachowując ogólny tygodniowy czas trwania zajęć ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć.
- W klasach I-III przerwy organizuje nauczyciel adekwatnie do potrzeb uczniów, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
- W celu umożliwienia zachowania dystansu społecznego dopuszcza się możliwość zmiany czasu przerw między zajęciami w klasach IV-VIII.
- Zaleca się organizację przerw dla uczniów w miarę możliwości na świeżym powietrzu.
- Sale lekcyjne oraz części wspólne należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę.
- Unika się organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu, w tym ustala się bezpieczną zasadę korzystania przez grupę z szatni przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć.
- Jeżeli jest taka możliwość, w szatni wykorzystuje się co drugi boks.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce – jeżeli szkoła/przedszkole posiada szafki.
- Uczniowie nie udostępniają innym uczniom swoich podręczników i przyborów.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły/przedszkola zbędnych przedmiotów[1].
- Szkoła/przedszkole organizuje zajęcia świetlicowe w świetlicy szkolnej lub, jeśli istnieje taka konieczność w innych salach dydaktycznych.
- Do regulaminu korzystania ze świetlicy należy wprowadzić zapisy dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa w okresie pandemii.
- Pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia świetlicowe należy wietrzyć nie rzadziej niż co godzinę, szczególnie przed przyjęciem wychowanków.
- Pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia świetlicowe należy wyposażyć w dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk.
- Korzystanie z biblioteki szkolnej możliwe jest na określonych przez dyrektora szkoły/przedszkola zasadach, uwzględniających dwudniowy okres kwarantanny dla książek i innych materiałów wypożyczanych w bibliotece.
- Korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej i gabinetu stomatologicznego możliwe jest na określonych przez dyrektora szkoły/przedszkola zasadach w porozumieniu z odpowiednio: pielęgniarką środowiska nauczania i wychowania/higienistką szkolną oraz świadczeniodawcą usług stomatologicznych, zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
VII.Przygotowywanie i wydawanie posiłków
- Należy wyłączyć źródełka i fontanny wody pitnej. Korzystanie z innych dystrybutorów wody przez uczniów odbywa się pod nadzorem opiekuna i zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego zamieszczonymi na stronie: https://www.gov.pl/web/gis/fontanny-z-woda-do-picia-dystrybutory-wody-zrodelka--udostepnianie-wody-do-spozycia-w-placowkach-oswiaty
- Wprowadzić należy zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników kuchni, w miarę możliwości odległość stanowisk pracy (1,5m), a jeśli to niemożliwe – środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów.
- Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
- Rekomenduje się zmianowe wydawanie posiłków, czyszczenie blatów stołów i poręczy, krzeseł po każdej grupie.
- Jeśli nie jest możliwa organizacja spożywania posiłku zgodnie z pkt. 4, dopuszcza się możliwość spożywania posiłków przez uczniów w salach lekcyjnych, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny.
- Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać.
- Należy dopilnować właściwego segregowania zużytych pojemników i sztućców.
- Ze stołówki należy usunąć zbędne dodatki, tj. pojemnik na cukier, wazoniki, pudełko na serwetki.
- Dania powinny być wydawane przez osobę do tego wyznaczoną.
- Dopuszcza się dostarczenie przez firmy cateringowe posiłków w pojemnikach zbiorczych a następnie rozdzielenie ich na talerze i sztućce wielorazowe znajdujące się na wyposażeniu szkoły tylko w sytuacji, kiedy naczynia i sztućce zostaną umyte zgodnie z zaleceniami w pkt. 6.
VIII.Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia.
- Jeżeli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem min. 2 m odległości.
- Dziecko znajduje się pod opieką pracownika szkoły/przedszkola wyznaczonego przez dyrektora szkoły/przedszkola.
- Dziecku należy zmierzyć temperaturę ciała:
·jeżeli pomiar termometrem bezdotykowym (załącznik nr 3 do procedury) wynosi 38°C lub wyżej – należy (powiadomić rodziców ucznia w celu ustalenia sposobu odebrania dziecka ze szkoły/przedszkola) i przypomnieć o obowiązku skorzystania z teleporady medycznej,
·jeżeli pomiar termometrem innym niż bezdotykowy wynosi pomiędzy 37,2°C-37,9°C – należy powiadomić rodziców ucznia i ustalić ewentualną konieczność sposobu odebrania ze szkoły/przedszkola[2].
- Rodzic zostaje niezwłocznie poinformowany telefonicznie o wystąpieniu u dziecka niepokojących objawów i jest zobowiązany do pilnego odebrania dziecka.
- Rodzic po odebraniu ze szkoły/przedszkola dziecka z objawami chorobowymi, ma obowiązek poinformowania dyrektora o wyniku badania ucznia przez lekarza.
- Dyrektor szkoły/przedszkola informuje organ prowadzący o podejrzeniu zakażenia ucznia.
- Rodzice dzieci z klasy/grupy ucznia, u którego podejrzewa się zakażenie telefonicznie informowani są o zaistniałej sytuacji.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń należy bezzwłocznie poddać gruntownemu sprzątaniu.
- Dyrektor informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i organ prowadzący o zaistniałej sytuacji.
- Dyrektor szkoły/przedszkola zobowiązany jest do stosowania się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Jeśli zalecenia sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności należy sporządzić notatkę lub protokół.
IX.Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły/przedszkola
- Pracownik, który w czasie pracy zauważył u siebie objawy chorobowe typu: gorączka, uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, bóle głowy, bóle mięśni niezwłocznie informuje o tym dyrektora szkoły/ przedszkola, który podejmuje następujące działania:
- kieruje pracownika, do wyznaczonego odizolowanego pomieszczenia (unikając kontaktu z innymi osobami),
- zachowując bezpieczną odległość, przeprowadza wywiad z pracownikiem i zaleca kontakt z lekarzem celem weryfikacji stanu zdrowia,
- do czasu ustalenia stanu zdrowia dyrektor odsuwa pracownika od pracy,
- o wynikach badania, przeprowadzonego przez lekarza, pracownik niezwłocznie informuje dyrektora szkoły/przedszkola.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik należy bezzwłocznie poddać gruntownemu sprzątaniu.
- Każdy pracownik powinien poddać się pomiarowi temperatury ciała w razie uzasadnionej potrzeby.
- W przypadku zaobserwowania u pracownika lub ucznia innych objawów chorobowych stosuje się działania opisane w pkt. 1.
- Pracownicy z objawami choroby, o których mowa dziale IV pkt. 4 nie mogą przychodzić do pracy.
- Dyrektor informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i organ prowadzący o zaistniałej sytuacji.
- Dyrektor szkoły/przedszkola zobowiązany jest do stosowania się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Jeśli zalecenia sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności, należy sporządzić notatkę lub protokół.
X.Postępowanie w przypadku kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie
- Definicja KONTAKTU obejmuje:
- każdego pracownika szkoły/przedszkola/rodzica/opiekuna prawnego ucznia pozostającego w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metry przez ponad 15 minut,
- rozmowę z osobą zakażoną twarzą w twarz przez dłuższy czas,
- każdą osobę mieszkającą w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba chora.
- Osób z kontaktu NIE uważa się za zakażone, jednak prewencyjnie zaleca się:
- pozostanie w domu przez 14 dni od ostatniego kontaktu z osobą chorą i prowadzenie samoobserwacji - codzienny pomiar temperatury i świadome zwracanie uwagi na swój stan zdrowia,
- poddanie się monitoringowi pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej w szczególności udostępnienie numeru telefonu w celu umożliwienia codziennego kontaktu i przeprowadzenia wywiadu odnośnie stanu zdrowia,
- jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zauważone zostaną objawy (gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem) należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
- Pozostali pracownicy szkoły/przedszkola nie są zobowiązani do podejmowania szczególnych środków ostrożności. Jeśli wystąpią niepokojące objawy, poddani zostaną kwalifikacji w zależności od rodzaju tych objawów przez służby sanitarne.
- Decyzja, do jakiej grupy kontaktu należą pracownicy, powinna zostać podjęta we współpracy ze służbami sanitarnymi.
XI.Potwierdzenie zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły/przedszkola
- Dyrektor informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o zaistniałej sytuacji i w porozumieniu z organem prowadzącym, po uzyskaniu pozytywnej opinii sanepidu, podejmuje stosowną decyzję o zamknięciu przedszkola/ zmianie modelu kształcenia lub innych środkach prewencyjnych.
- Dyrektor szkoły/przedszkola o potwierdzeniu zakażenia u pracownika/ucznia informuje organ prowadzący i kuratora oświaty zgodnie ze schematem procesu komunikowania się w sytuacjach kryzysowych dotyczących jednostek systemu oświaty stanowiącym załącznik nr 4 do procedury.
- W przypadku potwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 dyrektor szkoły/przedszkola zobowiązany jest do stosowania się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Jeśli zalecenia sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności należy sporządzić notatkę lub protokół.
- Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części pomieszczenia lub jego całości, w którym przebywała osoba
XII.Postanowienia końcowe
- W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów (wymienionych w części IV pkt.4) bezzwłocznie należy powiadomić telefonicznie Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną we Włoszczowie, ul. Sobieskiego 38, 29-100 Włoszczowa
- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Włoszczowie, ul. Sobieskiego 38, 29-100 Włoszczowa, kontakt:
·Infolinia dla obywatela ws. kwarantanny i zdrowia - 222 500 115,
·Nr telefonu - 41 394 27 41
·Adres email: psse.wloszczowa@pis.gov.pl
- Zastrzega się zmianę procedury w przypadku objęcia terenu, na którym znajduje się szkoła strefą żółtą lub czerwoną, a także zmiany wytycznych przez Ministra Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego.
[1] Nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W przypadku tych dzieci należy dopilnować, aby dzieci nie wymieniały się zabawkami, a opiekunowie winni zadbać o ich regularne czyszczenie i dezynfekcję.
[2]Zalecenia MEN i GIS dla dyrektorów publicznych i niepublicznych szkół i placówek w strefie czerwonej/żółtej.
- Po20. 01.
- Śniadanie- Chleb orkiszowy z masłem, szynką, listkiem sałatą i papryką, herbata z cytryną (mąka pszenna , jaja)
Obiad- Zupa pieczarkowa z makaronem, placki ziemniaczane, woda z sokiem pomarańczowym. (mleko, mąka pszenna
Podwieczorek- Jabłko, pączki małe (mleko, mąka pszenna, jaja) - Wt21. 01.
- Śniadanie- Chleb razowy z jajkiem w sosie jogurtowym, herbata, przekąska - pomidorek (mleko, mąka pszenna, jaja)
Obiad- Barszcz czerwony z ziemniakami kartacze kraszone boczkiem, kompot owocowy (jajka, mąka pszenna, seler)
Podwieczorek- Koktajl bananowy (wyrób własny) mleko - Śr22. 01.
- Śniadanie- Zupa mleczna z płatkami kukurydzianymi,
rogal z masłem, herbata (mleko, jaja)
Przekąska jabłko
Obiad- Zupa brokułowa z ziemniakami, kaszotto z warzywami, kompot owocowy (seler, jaja, mąka pszenna)
Podwieczorek- Kanapki z serem żółtym i papryką (mleko, mąka pszenna, jaja) - Cz23. 01.
- Śniadanie- Bułka wrocławska z masłem, serkiem twarożkowym – na słodko, herbata z cytryną , przekąska ogórek świeży, słupki (mleko, mąka pszenna, jaja)
Obiad- Zupa serowa z makaronem, ziemniaki, kotlet siekany z fileta drobiowego, surówka z ogórka kiszonego, jabłka i marchewki, sok pomarańczowy (seler, gorczyca, jaja)
Podwieczorek- Chrupki kukurydziane, mus jabłkowy- wyrób własny. - Pt24. 01.
- Śniadanie- Chleb pszenno-żytni z jajecznicą ze szczypiorkiem, herbata z cytryną, papryka czerwona (mąka pszenna, jaja, mleko)
Obiad- Zupa fasolowa z ziemniakami z natką pietruszki, ryż, ryba w warzywach, kompot owocowy
(seler, zboże)
Podwieczorek- Owocowy stół szwedzki. - So25. 01.
- brak danych
- Ni26. 01.
- brak danych
Galeria zdjęć
brak danychKalendarz
brak danych