• Wizyta pana kominiarza w Przedszkolu Samorządowym Nr 2 we Włoszczowie

•  Jak co roku nasze przedszkole odwiedził specjalny gość - pan kominiarz. Przedszkolaki miały możliwość zobaczyć kominiarza w niecodziennym stroju. Dowiedziały się wielu ważnych rzeczy o jego pracy. Pan kominiarz zwrócił szczególną uwagę na przeprowadzanie obowiązkowego i regularnego przeglądu przewodów kominowych i wentylacyjnych, aby bezpiecznie czuć się w domu, w pracy, czy w przedszkolu. Przesądy mówią, że widząc kominiarza należy jak najszybciej złapać się za guzik, wtedy kominiarz przyniesie szczęście. Mamy nadzieję, że wizyta kominiarza w naszym przedszkolu też je przyniesie.

• Przesłuchania do Ogólnopolskiego Festiwalu Dzieci i Młodzieży "Piosenki Jana Wojdaka".

• Dnia 28 października 2023r. Małgosia z grupy  „Motylki” wzięła udział w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Jana Wojdaka . Festiwal promuje młode talenty, jest formą popularyzowania  śpiewu. Małgosia godnie reprezentowała Przedszkole Nr 2 w najmłodszej grupie wiekowej jako jedna z najmłodszych uczestniczek przesłuchań.  Przesłuchania odbyły się w Domu Kultury we Włoszczowie. Na przesłuchaniu był obecny również pisarz i kompozytor Jan Wojdak.

Serdecznie gratulujemy  naszej utalentowanej podopiecznej i życzymy dalszych sukcesów.

• SPOTKANIE Z WETERYNARZEM

• W tym tygodniu blok tematyczny omawiany podczas zajęć edukacyjnych
            w przedszkolu nosił nazwę: „Domowi ulubieńcy”. W związku z tym 27 października odbyło się spotkanie z Panią weterynarz Małgorzatą Grochowską, mamą naszych dwojga podopiecznych. Spotkanie miało na celu edukację dzieci na temat opieki nad zwierzętami domowymi oraz kształtowanie postaw humanitarnych wobec nich. Podczas spotkania przedszkolaki miały okazję poznać zawartość torby lekarskiej oraz z bliska przyjrzeć się przedmiotom, których używa się w opiece weterynaryjnej. W spotkaniu uczestniczył także czworonożny pacjent pies o imieniu Nikoś- co wzbudziło ogromne zainteresowanie dzieci. Przedszkolaki mogły dzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z opieką nad zwierzętami w domu. Pani Małgorzata udzieliła także praktycznych wskazówek dotyczących postępowania w sytuacjach, gdy zwierzęta domowe czują się źle, jak również jak należy zachować się w przypadku ataku obcego psa.

Realizując „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”oraz „Cała Polska czyta dzieciom” poproszono Panią Weterynarz o przeczytanie utworu dla wszystkich przedszkolaków. Na zakończenie spotkania przedszkolaki wręczyły Pani Małgorzacie pamiątkowy dyplom, podziękowały za spotkanie i zaprosiły do wspólnej fotografii.

• .

• W roku szkolnym 2023/2024 nasze przedszkole bierze udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła..." - W. Szymborska

Dzieci w wieku przedszkolnym to grupa szczególna, która wymaga naszej troski. Gdy chcemy, aby nasze dzieci mówiły poprawnie możemy im w tym pomóc przez odpowiednią stymulację. Dlatego w tym roku nasze przedszkole zdecydowało się przybliżyć dzieciom oraz ich rodzicom znaczenie czytania i słuchania utworów literackich. Pomaga nam w tym udział w „Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa”. Ponadto w placówce odbywają się liczne zabawy o charakterze logopedycznym, które pozwolą uniknąć utrwalenia błędnej wymowy.

„Poniedziałek – czytałek” czy „Słuchanie na dywanie” to tylko przykłady zabaw
            z wykorzystaniem książek i audiobooków. Przedszkolaki z uwagą słuchają bajek, baśni, wierszy a następnie chętnie wypowiadają się na temat przeczytanego utworu. Udział
            w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Alfabet logopedyczny” pozwala wdrażać nowe pomysły na zabawy logopedyczne a także wymianę doświadczeń z innymi placówkami. Na stronie przedszkola pojawiła się zakładka „Kącik logopedyczny”, gdzie rodzice mogą przeczytać artykuły dotyczące prawidłowej wymowy u dzieci w wieku przedszkolnym. Dodatkowo, w każdej sali przedszkolnej powstały „Kąciki logopedyczne”, w których można odnaleźć piórka, słomki, piłeczki, wiatraczki czy lustra logopedyczne. Zabawy logopedyczne to nie tylko właściwa stymulacja rozwoju mowy ale także wspaniała zabawa, która wywołuje dużo uśmiechu na twarzach naszych przedszkolaków.

Opracowała:

Paulina Kaczmarek

• Śniadanie- Chleb pszenno-żytni z masłem, sałatą, kiełbasa szynkowa i pomidorem, herbata z cytryną (mąka pszenna, mleko, jaja)
        Obiad- Zupa jarzynowa z ziemniakami, spaghetti bolognese, kompot owocowy (mąka pszenna, mleko, jaja, seler)
        Podwieczorek- Mleko waniliowe – wyrób przedszkolny (mleko)
      • Śniadanie- Bułka kajzerka z masłem i dżemem, kakao / herbata z cytryną (mąka pszenna, soja, mleko, jaja)
        Obiad- Zupa pieczarkowa z makaronem, ziemniaki, filet z kurczaka, surówka z kapusty pekińskiej, pomidora i ogórka, lemoniada (mąka pszenna, mleko, jaja, seler)
        Podwieczorek-Serek Danio (mleko)
      • Śniadanie- Chlebek orkiszowy z masłem, jajkiem na twardo i pomidorkiem, kawa inka/herbata z cytryną (mąka pszenna, jęczmień, mleko, jaja)
        Obiad- Zupa ziemniaczana, rizotto (mięsko z łopatki, kukurydza, pieczarki, ogórek),
        sok z czarnej porzeczki (mąka pszenna, mleko, jaja, seler)
        Podwieczorek- Mini hot-dog (mąka pszenna, jaja, mleko)